Q4/Bokslutskommuniké 2025: Framsteg i strategiska prioriteringar trots fortsatt utmanande marknadsläge

Regulatory

FINANSIELL UTVECKLING FJÄRDE KVARTALET 2025

  • Nettoomsättningen uppgick till 17,6 MSEK (42,4)
  • Rörelseintäkter uppgick till 23,0 MSEK (47,5)
  • Rörelseresultatet uppgick till -3,3 MSEK (-3,7)
  • Resultat efter finansnetto uppgick till -3,5 MSEK (-3,6)
  • Kassaflödet uppgick till 24,0 MSEK (-35,1)
  • Nettokassa vid periodens slut uppgick till 37,4 MSEK (32,5)
  • Kassalikviditeten uppgick till 113% (95)
  • Justerad kassalikviditet uppgick till 113% (155) [1]
  • Orderbok beläggningssystem vid periodens slut uppgick till 0 MSEK (0) [2]
  • Orderbok beläggningstjänster vid periodens slut uppgick till 10,6 MSEK (4,2) [2]

FINANSIELL UTVECKLING HELÅRET 2025

  • Nettoomsättningen uppgick till 47,3 MSEK (109,9)
  • Rörelseintäkter uppgick till 73,5 MSEK (102,4)
  • Rörelseresultatet uppgick till -45,2 MSEK (-31,3)
  • Resultat efter finansnetto uppgick till -45,6 MSEK (-30,1)
  • Kassaflödet uppgick till 4,4 MSEK (-89,7)

HÖJDPUNKTER UNDER FJÄRDE KVARTALET 2025

  • Strategiskt skifte för att driva ökad försäljning genom bredare tillämpning, t.ex. SOFC för kraftförsörjning till datacenter
  • Stark orderingång och omsättning inom Coating Services, 15,6 MSEK respektive 15,3 MSEK (10,4)
  • Nytt leveransavtal för metaller som minskar kapitalbindningsbehovet för Coating Services
  • Företrädesemission tillför bolaget cirka 26,6 MSEK före avdrag för emissionskostnader

HÖJDPUNKTER EFTER PERIODENS SLUT

  • Styrelsen föreslår till årsstämman att ingen utdelning ska utgå för räkenskapsåret 2025

[1] Inkluderade 2024 den del av lagret som finansierades av förskott från kunder.
[2] Framtida avtalad hyresintäkt om 9,1 MSEK under 39 månader för en produktionslina uthyrd av dotterbolaget i Kina ingår inte i orderboksbeloppen.


VD-KOMMENTAR

Fjärde kvartalet 2025 präglades av en fortsatt försiktig marknad för industriella investeringsbeslut och avsaknad av systemförsäljning, vilket bidragit till ett krävande helår för bolaget. Samtidigt utvecklades affären inom Coating Services väl, med ökande volymer och ett fortsatt inflöde av nya kunder, men inte i en omfattning som kompenserar för uteblivna systemleveranser. Den under fjärde kvartalet genomförda företrädesemissionen har stärkt vår finansiella ställning, samtidigt som arbetet med att minska kapitalbindning och sänka kostnadsbasen fortsatt enligt plan. Dessa framsteg, i kombination med vårt momentum inom SOFC-beläggningar för kraftförsörjning till datacenter, ger förbättrade förutsättningar för att driva affären under 2026.
 
Tillväxt inom Coating Services, men totalomsättning under ambitionsnivån
Nettoomsättningen för det fjärde kvartalet uppgick till 17,6 MSEK (42,4). Coating Services var den del av verksamheten som bidrog positivt under perioden, med en nettoomsättning som översteg 15 MSEK, motsvarande en ökning om cirka 47 procent jämfört med samma period föregående år. Utvecklingen drevs av ökade volymer och breddning till nya applikationsområden hos befintliga kunder, i kombination med inflöde av nya kunder inom bland annat PEM-bränsleceller, SOFC och iridiumoxidrelaterade tillämpningar. Den ökade omsättningen inom affärsområdet bidrar till ökad stabilitet i intäktsbasen och bekräftar det kommersiella intresset för våra beläggningslösningar. Samtidigt är den totala omsättningsnivån fortsatt låg i relation till bolagets ambitioner.

På rullande 12 månader speglar omsättningen ett fortsatt volatilt intäktsflöde, där frånvaron av större systemaffärer under året haft en tydlig påverkan. Detta understryker betydelsen av Coating Services som en fortsatt central del av affären.

Impact Coatings har en ledande position inom beläggning av bipolära plattor för bränsleceller i Kina och står idag för en betydande andel av den installerade kapaciteten i marknaden. Bränslecellsmarknaden i Kina drivs främst av fordonstillämpningar, där landet är globalt ledande. Tidiga marknadsrapporter uppskattar att det såldes cirka 10 000 bränslecellsfordon i Kina under 2025, varav huvuddelen var tunga lastbilar. Satsningen på vätgasteknologi väntas också fortsätta inom ramen för den nya femårsplanen. Samtidigt har marknaden ännu inte nått den skala som krävs för att fullt ut driva investeringar i ny produktionsutrustning, även om vi har ökade produktionsvolymer och en god efterfrågan på våra beläggningstjänster.

Vi för aktiva affärsdialoger kring beläggningssystem med kunder inom samtliga av våra huvudsegment – energi, fordon, elektronik och lyxprodukter – vilket understryker att våra systemlösningar har bred marknadsrelevans, även om tidpunkten för affärsavslut fortsatt påverkas av marknadsförutsättningarna.

Utveckling inom SOFC/SOEC och Premium FC-beläggning
Impact Coatings fortsatte under kvartalet att implementera den strategiförändring mot solid-oxide-teknik (SOFC och SOEC) som initierades under den senare delen av 2025 och som presenterades i samband med företrädesemissionen. Baserat på vår befintliga INLINECOATER-plattform och erfarenhet från energirelaterade tillämpningar arbetar vi nu mer fokuserat med att omsätta ett starkt tekniskt erbjudande till konkreta affärsmöjligheter, bland annat SOFC för kraftförsörjning till datacenter. En accelererad utbyggnad av AI-datacenter kräver sådana off-grid-energilösningar.

Våra befintliga systemlösningar är väl anpassade för de plattstorlekar som används inom SOFC och SOEC, och tack vare INLINECOATER-plattformens modulära design kan systemen uppgraderas för nya material och effektiv produktion i takt med kundernas behov. Det skapar en effektiv väg in i marknaden och ger oss möjlighet att dra nytta av vår etablerade affär inom PEM, samtidigt som vi breddar erbjudandet mot nya tillämpningar med långsiktig industriell potential.

Under kvartalet har vi också fortsatt utvecklingen av en vidareutvecklad variant av vår Premium FC-beläggning för PEM-bränsleceller med fokus på att förbättra den totala kostnads- och marginalstrukturen, bland annat genom sänkt materialkostnad. Prover av produkten har levererats till flera kunder. Utvecklingsarbetet genomförs med målsättningen bibehållen prestanda och med fokus på att möta kundernas krav i praktisk användning. Detta breddar användningen av Premium FC i befintliga kunddialoger och ger oss ett bättre utgångsläge i pågående och kommande affärer.

Företrädesemission och fortsatt kostnadsdisciplin
Under året har vi genomfört ett omfattande arbete för att stärka bolagets finansiella ställning och sänka kostnadsbasen. Företrädesemissionen som genomfördes under perioden tillförde cirka 27 MSEK före emissionskostnader. Utfallet låg under våra ursprungliga förväntningar, men gav samtidigt ett viktigt tillskott av kapital i ett fortsatt utmanande marknadsläge.

Parallellt har vi vidtagit flera åtgärder för att minska bolagets kapitalbehov och öka den finansiella flexibiliteten. Tidigare beskrivet besparingsprogram har genomförts enligt plan, bland annat har antalet heltidsekvivalenter i moderbolaget minskat med cirka 38 procent sedan december 2024. Ett nytt leveransavtal för metaller som offentliggjordes i december reducerar också betydligt behovet av rörelsekapital för Coating Services. Effekterna av dessa åtgärder är redan märkbara i verksamheten och ytterligare effekter realiseras under 2026.

Mot bakgrund av emissionsutfallet och bolagets fortsatta utveckling avser vi som nästa steg att bredda ägarbasen genom att knyta till oss en industriell partner. Vi utvärderar aktörer som kan bidra med såväl kapital som relevant industriell kompetens och därmed stödja nästa fas i Impact Coatings långsiktiga utveckling.

Framtidsutsikter
Det har varit ett krävande år, där vi tvingats anpassa verksamheten till en svagare marknad än vi tidigare bedömt. De åtgärder som initierades under 2024 och genomförts successivt under 2025 har dock lagt grunden för att kunna vända tillbaka till tillväxt.

Framåt fortsätter vi arbetet med att öka systemförsäljningen och med att utveckla lösningar inom nya tillämpningsområden, i synnerhet SOFC för elproduktion. Vår ambition är att bygga vidare på den tekniska plattform och de framgångsrika kundrelationer som redan etablerats på våra huvudmarknader.

Vi har fortsatt mycket arbete framför oss och är medvetna om att marknadsförutsättningarna fortfarande är utmanande. Samtidigt bedömer vi att Impact Coatings idag är ett mer fokuserat, mer kostnadsmedvetet och bättre rustat bolag än vid ingången av 2025.

Avslutningsvis vill jag rikta ett stort tack till medarbetare, kunder samt befintliga och nya aktieägare. Året har varit krävande, men organisationen har visat ansvarstagande, uthållighet och ett starkt fokus på affären – något vi tar med oss in i 2026.

Jonas Nilsson, vd

Presentation


Impact Coatings bjuder in investerare, analytiker och media till en presentation av bokslutskommunikén fredagen den 13 februari kl. 09:00. Vd Jonas Nilsson och CFO Lena Åberg kommenterar bokslutskommunikén och svarar på frågor. Presentationen hålls på engelska och följs via webbsändning.