LT Metal (Seoul, Korea) och Impact Coatings (Linköping, Sverige) har inlett ett samarbete för att kommersialisera porous transport layers (PTL) belagda med katalytisk iridiumoxid, vilka därmed fungerar som porous transport electrodes (PTE), för förbättrad hållbarhet och kostnadseffektivitet hos PEM-elektrolysörer.

Parterna har framgångsrikt demonstrerat katalytiska iridiumoxidbeläggningar på LT Metals titanbaserade PTL-komponenter med hjälp av Impact Coatings PVD-teknik. De resulterande PTE:erna uppvisar prestanda som är jämförbar med, eller bättre än, konventionella lösningar samtidigt som betydligt mindre iridium används. PVD-beläggning på titan ger samtidigt exceptionellt hög hållbarhet, vilket bidrar till lång livslängd och kostnadseffektivitet hos PEM-elektrolysörer.

Vid konventionell tillverkning av PEM-elektrolysörer appliceras iridiumoxid på polymermembranet i elektrolyscellen. Genom att i stället applicera det katalytiska materialet på det intilliggande titanbaserade PTL:en kan mängden iridium som används minskas betydligt. Att integrera iridiumoxidbeläggningen i samma PVD-lina som belägger PTL:er med platina leder dessutom till en förenklad och mer kostnadseffektiv övergripande tillverkningsprocess.

LT Metals titanbaserade PTL är en nyckelkomponent på anod-sidan i PEM-elektrolysörer, där syrgas bildas, och möjliggör effektiv transport av vatten, syrgas, elektroner och protoner under mycket sura förhållanden samt vid hög spänning och hög strömtäthet. Genom att utnyttja sin egenutvecklade teknik för bearbetning och sintring av titan har LT Metal utvecklat titanbaserade PTL-material med en enhetlig porstruktur, optimerad porositet och tjocklek, utmärkt elektrisk ledningsförmåga samt hög kemisk stabilitet. Genom standardiserade tillverkningsprocesser anpassade för massproduktion säkerställer företaget både jämn kvalitet och konkurrenskraftiga kostnader.

Som ett av Koreas ledande företag inom material baserade på ädelmetaller kombinerar LT Metal sin mångåriga expertis inom platinagruppmetaller (PGM) och katalysatorteknik för iridium och platina med sin verksamhet inom titanbaserade PTL-material. Detta ger en vertikalt integrerad försörjningskapacitet från råmaterial till färdiga komponenter. Genom att kombinera Impact Coatings PVD-teknik för katalytiska beläggningar med LT Metals titanbaserade PTL lägger de båda företagen grunden för massproduktion av katalytiskt belagda PTL:er (PTE) som minimerar iridiumförbrukningen samtidigt som de ger lång livslängd och hög prestanda.

Impact Coatings levererar PVD-teknik, beläggningstjänster och produktionsutrustning med fokus på energitillämpningar. Med dedikerade beläggningscenter i Linköping, Sverige, och Shanghai, Kina, är företaget en ledande leverantör av beläggningar till tillverkare av PEM-elektrolysörer globalt. Företagets INLINECOATER™ IC2000 PVD-produktionslina är en beprövad industriell lösning för beläggning av kritiska komponenter för PEM-elektrolysörer såväl som för PEM- och solid oxide-bränsleceller.

En avsiktsförklaring (Letter of Intent – LOI) mellan LT Metal och Impact Coatings, undertecknad i juni 2026, fastställer ramarna för gemensam utveckling och storskalig kommersialisering av katalytiska elektroder för PEM-elektrolysörer. LOI:t återspeglar parternas avsikt att samarbeta strategiskt, samtidigt som avtalets icke-exklusiva karaktär gör det möjligt för båda parter att fortsätta bedriva sina respektive självständiga verksamheter.

Om LT Metal
LT Metal (www.ltmetal.co.kr), grundat 1974, är ett av Koreas ledande företag inom material och komponenter baserade på ädelmetaller. Företaget har drivit utvecklingen i Korea inom ädelmetallbaserade material – inklusive guld, silver och platinagruppmetaller (PGM) – samt utvecklingen av avancerade komponenter baserade på dessa material.

LT Metals kärnverksamhet omfattar ädelmetallbaserade material och komponenter som levereras till halvledar-, el-, elektronik- och displayindustrin – inklusive bondtrådar, sputtringstargets, ledande material, kemikalier för galvanisering, kontaktmaterial och lödlegeringar – samt platinagruppmetallföreningar och tjänster inom återvinning och raffinering av ädelmetaller. Parallellt expanderar företaget kontinuerligt sin produktportfölj inom framtida energi- och miljöteknikområden, inklusive platinakatalysatorer för vätgasbränsleceller, titanbaserade PTL-komponenter för PEM-vattenelektrolys samt katalysatorer för läkemedels- och miljötillämpningar.

Med mer än fem decenniers erfarenhet av ädelmetallbaserade material och precisionstillverkning av komponenter utvecklar LT Metal sina verksamheter inom titanbaserade PTL-material och katalytiskt belagda elektroder (PTE) för PEM-elektrolysörer som viktiga tillväxtområden för vätgasekonomin och stärker samtidigt sin position i den inhemska och globala vätgasvärdekedjan genom strategiska globala partnerskap.

Om Impact Coatings
Impact Coatings (www.impactcoatings.com) är en global teknikledare och fullserviceleverantör av beläggningslösningar med PVD-teknik. Bolaget är en möjliggörare inom energisektorn för off-grid-lösningar och vätegasrelaterade applikationer, samt inom fordonsindustrin och andra branscher med växande PVD-tillämpningar.

PVD står för physical vapor deposition – rena processer för att applicera tunna lager av beläggningar som designar ytegenskaper, förlänger livslängd och förbättrar produkters prestanda. Företagets erbjudande består av effektiva, modulära och flexibla PVD-system, samt beläggningstjänster, och understöds av flera decenniers erfarenhet och expertis inom PVD-beläggning.

Bolaget grundades 1997 och har sedan dess expanderat i Europa, Asien och Nordamerika. Nuvarande produktionsanläggningar finns i Linköping, Sverige, och i Shanghai, Kina.

Impact Coatings aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market (Nasdaq Nordic). Bolagets Certified Adviser är Redeye Nordic Growth AB.

Impact Coatings publicerar sin delårsrapport för det andra kvartalet 2026 fredagen den 21 augusti kl. 08:00. Med anledning av detta bjuder bolaget in till en webcast för investerare, analytiker och media samma dag kl. 11:00. Impact Coatings VD Jonas Nilsson tillsammans med CFO Lena Åberg presenterar och kommenterar delårsrapporten, samt svarar på frågor. Presentationen hålls på engelska.

Vad: Presentation av Impact Coatings delårsrapport Q2 2026 via webcast
Tid: Fredag 21 augusti, kl 11:00
Länk till webcast: https://www.finwire.tv/webcast/impact-coatings/q2-2026/
 
Webcasten i sin helhet kommer efteråt att finnas tillgänglig på bolagets webbplats www.impactcoatings.com.

Vid årsstämman den 20 maj 2026 i Impact Coatings AB (publ) (“Bolaget”) beslutades att anta ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram för nyckelpersoner (2026/2029:1) om högst 300 000 teckningsoptioner.

Varje teckningsoption berättigar till teckning av en ny aktie i Bolaget till en teckningskurs som motsvarar 150 procent av den volymvägda genomsnittliga betalkursen för Bolagets aktie på Nasdaq First North Growth Market under perioden fr.o.m. den 25 maj 2026 t.o.m. den 5 juni 2026. Teckningskursen har därigenom fastställts till 6,23 kr per aktie. Teckningsoptionerna får utnyttjas för teckning av aktier under perioden fr.o.m. den 14 juni 2029 t.o.m. den 30 augusti 2029.

Inför teckning har slutlig optionspremie fastställts baserat på Black-Scholes optionsvärderingsmodell till 0,82 kr per option. Beräkningen har utförts av det oberoende värderingsinstitutet People & Corporate Performance AB.

Sammanlagt har det tecknats 121 000 teckningsoptioner, innebärande att programmet har tecknats till 40,3 procent. Styrelsens beslut avseende tilldelning av teckningsoptioner skedde den 11 juni.

Fullständiga villkor för de teckningsoptionsbaserade incitamentsprogrammen finns att läsa i handlingarna för årsstämman 2026 på Bolagets webbplats, www.impactcoatings.com.

Årsstämma har idag hållits i Impact Coatings AB (publ), vars aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market. Vid årsstämman var 17 aktieägare representerade, motsvarande 30,8% av bolagets totala antal röster.

Verkställande direktören Jonas Nilssons presentation som hölls vid årsstämman finns tillgänglig på bolagets webbplats www.impactcoatings.com.

På årsstämman beslutades bland annat:

Att fastställa resultat- och balansräkningen för räkenskapsåret 2025 i enlighet med styrelsens förslag.

Att disponera bolagets resultat i enlighet med styrelsens förslag.

Att bevilja styrelseledamöterna och verkställande direktören Jonas Nilsson ansvarsfrihet.

Att antalet styrelseledamöter ska minskas från fem (5) till fyra (4), utan styrelsesuppleanter.

Att omvälja Mark Shay, Christian Sahlén, Roland Fischer och Johanna Pynnä till styrelseledamöter samt att omvälja Mark Shay till styrelsens ordförande.

Att styrelsearvode ska utgå med 200 000 SEK till var och en av styrelsens ordinarie ledamöter och med 300 000 SEK till styrelsens ordförande, utan särskilt arvode för utskottsarbete.

Att välja Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (“PwC”) till bolagets revisor, med Johan Palmgren som huvudansvarig revisor.

Att anta valberedningens förslag till procedur för utseende av kommande valberedning.

Att godkänna styrelsens förslag om införande av ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram för nyckelpersoner.

Att bemyndiga styrelsen att besluta om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler.

Att bemyndiga styrelsen att vidta sådana mindre justeringar av stämmans beslut som kan visa sig erforderliga i samband med registrering hos Bolagsverket och Euroclear Sweden AB.

Impact Coatings AB (publ) har erhållit order på en INLINECOATER™ IC500 från LINDBERG – Kering Eyewear för dekorativa PVD-beläggningar vid tillverkningen av exklusiva glasögon. Ordern innebär det åttonde INLINECOATER-systemet till LINDBERG sedan den första leveransen 2008. Den nya maskinen är planerad att skeppas i det tredje kvartalet 2026. Ordervärdet är i storleksordningen 1-1,5 miljoner EUR.

LINDBERG, som förvärvades av Kering Eyewear 2021, är ett danskt lyxvarumärke inom glasögon känt för sina minimalistiska, skruvlösa designer i titan och exklusiva kundanpassningar.

Under många år har LINDBERG med framgång etablerat en omfattande intern PVD-beläggningsverksamhet baserad på utrustningar från Impact Coatings. Tillverkningen omfattar ett brett sortiment av skyddande och dekorativa PVD-beläggningar – samtliga utformade för bolagets världsledande standard för högkvalitativa glasögonbågar.

“Vårt mångåriga samarbete med Impact Coatings har varit av stor betydelse för den framgångsrika etableringen av vår interna PVD-beläggningsanläggning”, säger Niels Mikkelsen, Head of Coating på LINDBERG. “PVD-maskinerna från Impact Coatings ger oss både den flexibilitet och den beläggningskvalitet vi behöver för effektiv produktion av kundanpassade bågar med mycket slitstark dekorativ ytfinish. Vi har nu beslutat att utöka vår PVD-anläggning genom att köpa ytterligare en INLINECOATER från Impact Coatings och vi ser fram emot att ta den nya maskinen i drift i vår avancerade beläggningsproduktion.”

FINANSIELL UTVECKLING FÖRSTA KVARTALET 2026

  • Nettoomsättningen uppgick till 12,7 MSEK (9,5)
  • Rörelseintäkter uppgick till 12,6 MSEK (19,7)
  • Rörelseresultatet uppgick till -11,1 MSEK (-14,2)
  • Resultat efter finansnetto uppgick till -11,3 MSEK (-14,2)
  • Kassaflödet uppgick till -19,3 MSEK (-5,6)
  • Nettokassa vid periodens slut uppgick till 18,3 MSEK (26,3)
  • Kassalikviditeten uppgick till 99% (70)
  • Justerad kassalikviditet uppgick till 99% (132) [1]
  • Orderbok beläggningssystem vid periodens slut uppgick till 0 MSEK (0) [2]
  • Orderbok beläggningstjänster vid periodens slut uppgick till 4,5 MSEK (2,6) [2]

HÖJDPUNKTER UNDER FÖRSTA KVARTALET 2026

  • Inga väsentliga händelser inträffade under perioden

HÖJDPUNKTER EFTER PERIODENS SLUT

  • Order på en INLINECOATER™ IC500 från HJWAVE, en koreansk leverantör av vågledarantenner till fordonsradar för förarstöd och autonom körning – ordervärde i storleksordningen 1,5 miljoner EUR

[1] Inkluderade i Q1 2025 den del av lagret som finansierades av förskott från kunder.
[2] Framtida avtalad hyresintäkt om 8,8 MSEK under 36 månader för en produktionslina uthyrd av dotterbolaget i Kina ingår inte i orderboksbeloppen.


VD-KOMMENTAR

Efter en period med avvaktande investeringsvilja i system erhöll vi efter kvartalets slut en systemorder inom ett av våra huvudsegment, ett kvitto på att affärsdialoger vi arbetat uthålligt och målmedvetet med under en längre tid nu börjar omsättas i ordrar. Utvecklingen speglar det vi sett i marknaden – att kunder driver sina projekt vidare, även om beslutsprocesserna är utdragna.

Stabilt Q1 – systemorder efter kvartalets slut
Nettoomsättningen under det första kvartalet uppgick till 12,7 MSEK (9,5). I linje med tidigare år påverkades verksamheten av säsongseffekter kopplade till det kinesiska nyåret, vilket tillfälligt minskade aktiviteten i Kina. Vi har även haft en viss fördröjning i orderingången inom Coating Services som påverkat nettoomsättningen, vilket har kompenserats med en positiv engångseffekt om 4,8 MSEK. Engångseffekten är en följd av försäljning av metaller i lager för att påskynda övergången till det nya leveransavtal som tidigare kommunicerats.

Efter ett fokuserat försäljningsarbete under kvartalet har dialogerna kring systemaffärer varit fortsatt aktiva och efter kvartalets slut erhöll vi en systemorder på en INLINECOATER™ IC500 från den koreanska leverantören av vågledarantenner för fordonsradar HJWAVE. Affären innebär en ny systemkund på den koreanska marknaden och breddar vår närvaro inom elektroniksegmentet med tillämpningar inom fordonsindustrin.

Affären bekräftar bilden av långa försäljningscykler, där externa faktorer påverkat beslutsprocesserna. Det är glädjande att vi nu börjar se resultat av ett ihålligt försäljningsarbete.

Vi för även fortsatt dialog om ett INLINECOATER-system med vår långvariga kund LINDBERG inom lyxsegmentet, i linje med den avsiktsförklaring som offentliggjordes den 11 december 2025.

Breddade kundrelationer och utveckling inom SOFC/SOEC
Kundbasen utvecklas vidare och vi arbetar med att bredda samarbeten med befintliga kunder samtidigt som nya tillämpningsområden adresseras. Affärsutveckling består av hårt arbete konstant med ett resultat som kan variera kraftigt mellan kvartalen.

Många kundrelationer inleds med mindre betalda testordrar, vilket är ett naturligt steg i kvalificeringsprocessen inför framtida volym- och systemaffärer. Den pågående aktiviteten stärker förutsättningarna för både större volymer inom Coating Services och systemförsäljning framöver.

Q1 resulterade i fortsatta testordrar inom elektrolys- och bränslecellsapplikationer från befintliga kunder och efter kvartalet har vi mottagit testordrar från två större strategiskt viktiga kunder inom SOFC och PEM-elektrolys. Samtliga av dessa nya affärer är i ett tidigt stadium, men inger förtroende för en positiv utveckling.

Arbetet med solid oxide-teknik, vilket inkluderar både SOFC och SOEC, fortsätter i linje med den strategiska inriktning vi etablerade under slutet av 2025. Intresset för de energirelaterade tillämpningarna fortsätter att öka, inte minst inom kraftförsörjning till datacenter där den snabba utbyggnaden av AI-infrastruktur driver behovet av stabila och effektiva energilösningar. Samtidigt finns bredare strukturella drivkrafter kopplade till energisystemens utveckling som stärker efterfrågan på denna typ av lösningar. I detta sammanhang bedöms solid oxide-teknik ha betydande potential. Dessa tillämpningar innebär längre utvecklingscykler, men har betydande affärsmöjligheter framåt.

Inom PEM-elektrolys fortsätter arbetet med iridiumoxidbeläggningar. Vi har flera kunder som utvärderar integrering av iridiumoxid i produktionen av elektrodplattor istället för iridium på intilliggande membran. I praktiken innebär detta att ytterligare ett beläggningssteg kan flyttas till våra maskiner, vilket både effektiviserar kundernas produktion och ökar värdet per komponent.

Kostnadsdisciplin med fokus på lönsamhet
Under kvartalet har ytterligare åtgärder genomförts för att anpassa verksamheten till nuvarande marknadsläge. Personalstyrkan i moderbolaget har nu minskat med totalt cirka 42 procent sedan december 2024. Parallellt genomförs åtgärder för att sänka produktionskostnaderna i systemaffären, vilket stärker marginalerna i kommande leveranser.

Långsiktiga tillväxtdrivare i marknaden
Vätgasmarknaden befinner sig fortsatt i en övergångsfas, men där Kina fortsätter att vara draglok. Under kvartalet har osäkerheten kring det politiska ramverket i Kina påverkat investeringsviljan. Mot slutet av kvartalet, i mars, presenterade kinesiska myndigheter ett pilotprogram som stakar ut kommande satsningar på vätgas inom ramen för den nya femårsplanen, ett fortsatt tydligt stöd för vätgasbaserade lösningar. Vi bedömer att detta kan bidra till ökad aktivitet i takt med att implementeringen fortskrider.

Elektrolysmarknaden genomgår en tydlig konsolidering, vilket leder till färre men finansiellt mer motståndskraftiga aktörer. De aktörer som tar sig igenom konsolideringen har därmed ett starkare underlag för att investera i produktionsutrustning och förbättrade möjligheter att attrahera både privat och offentlig finansiering. Vår befintliga närvaro hos de ledande elektrolysaktörerna på våra huvudmarknader ger oss goda förutsättningar att ta del av den tillväxt som följer i takt med att marknaden mognar.

Även pågående konflikter och ökade geopolitiska spänningar påverkar investeringsbeslut på kort sikt. Händelseutvecklingen i omvärlden tydliggör samtidigt sårbarheten i dagens energisystem, där beroendet av transporter genom strategiska flaskhalsar och import av fossila bränslen kan få betydande konsekvenser.

Mot denna bakgrund förstärks drivkrafterna för energiresiliens och energioberoende, särskilt i regioner med hög import av fossil energi, till exempel Östasien. Intresset ökar för teknologier som möjliggör flexibel och lokal energiproduktion, där olika typer av energibärare kan vara nödvändiga beroende på tillgänglighet och behov. Detta stärker den långsiktiga relevansen för fristående energilösningar, bland annat system som använder PEM- och solid oxide-teknik.

Framtidsutsikter
Utvecklingen under kvartalet speglar den strategi vi etablerat, där fokus ligger på att bredda kundbasen, öka testvolymerna och konvertera kundrelationer till volym- och systemaffärer inom våra fyra huvudsegment: energi, fordon, elektronik och lyxprodukter.

Den systemorder som erhölls efter kvartalets slut är ett resultat av de åtgärder och det fokus som präglat verksamheten det senaste året. Den genomförda emissionen som både stärkte vår finansiella ställning och gav oss möjlighet att fortsätta utveckla affären har varit en förutsättning för detta arbete.

Vi fortsätter nu att utveckla affärsmöjligheter inom energirelaterade tillämpningar, med ett stort fokus på solid oxide-teknik, där vi ser ett växande marknadsintresse. Parallellt bidrar Coating Services med en stabil intäktsbas, huvudsakligen från befintliga kunder inom PEM-elektrolys och PEM-bränsleceller. Coating Services utgör samtidigt en plattform för att utveckla nya kundrelationer mot framtida systemaffärer, där vi fortsatt ser möjligheter inom samtliga av våra fyra huvudsegment under året.

Tillsammans med den lägre kostnadsnivån och åtgärder för att stärka marginalerna i systemaffären har vi förbättrat förutsättningarna för att nå lönsamhet i takt med att affärsvolymerna ökar.

Jonas Nilsson, vd

Presentation


Impact Coatings bjuder in investerare, analytiker och media till en presentation av denna delårsrapport onsdagen den 29 april kl. 09:00. Vd Jonas Nilsson och CFO Lena Åberg kommenterar delårsrapporten och svarar på frågor. Presentationen hålls på engelska och följs via webbsändning.

Impact Coatings publicerar sin delårsrapport för det första kvartalet 2026 onsdagen den 29 april kl. 08:00. Med anledning av detta bjuder bolaget in till en webcast för investerare, analytiker och media samma dag kl. 09:00. Impact Coatings VD Jonas Nilsson tillsammans med CFO Lena Åberg presenterar och kommenterar delårsrapporten, samt svarar på frågor. Presentationen hålls på engelska.

Vad: Presentation av Impact Coatings delårsrapport Q1 2026 via webcast
Tid: Onsdag 29 april, kl 09:00
Länk till webcast: https://www.finwire.tv/webcast/impact-coatings/q1-2026/
 
Webcasten i sin helhet kommer efteråt att finnas tillgänglig på bolagets webbplats www.impactcoatings.com.

Impact Coatings årsredovisning för 2025 bifogas, samt återfinns på bolagets hemsida under www.impactcoatings.com/investerare/finansiell-rapportering/.

Aktieägarna i Impact Coatings AB (publ), org. nr. 556544-5318 (”Bolaget”), kallas härmed till årsstämma onsdagen den 20 maj 2026 kl. 14.00 på Bolagets huvudkontor på Cobolgatan 5 i Linköping.

Aktieägare som önskar delta i stämman ska dels vara införd i den av Euroclear AB förda aktieboken måndagen den 11 maj 2026, dels till Bolaget anmäla sin avsikt att delta senast onsdagen den 13 maj 2026.

Anmälan om deltagande på stämman sker per e-post till anmalan@impactcoatings.com eller brev till Impact Coatings AB, Cobolgatan 5, 583 30 Linköping. Vid anmälan uppges namn, person-/organisationsnummer, adress samt telefonnummer, eventuella biträden, samt uppgifter om aktieinnehav. Fullmaktsformulär för aktieägare som önskar delta i stämman genom ombud kommer att hållas tillgängligt på Bolagets webbplats, www.impactcoatings.com. Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda dagtecknad fullmakt för ombudet. Om fullmakt utfärdas av juridisk person ska bestyrkt kopia av registreringsbevis eller motsvarande för den juridiska personen bifogas. Fullmakt och registreringsbevis bör i god tid före stämman insändas per brev till Bolaget på ovan angivna adress. Fullmakten, som måste vara daterad, får inte vara äldre än ett år, om det inte särskilt i fullmakten anges att den gäller för en längre period, max fem år.

Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att äga rätt att delta på stämman, ha sina aktier registrerade i eget namn i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren i enlighet med förvaltarens rutiner. Registrering av rösträtt som görs senast onsdagen den 13 maj 2026 kommer att beaktas vid upprättandet av aktieboken.

FÖRSLAG TILL DAGORDNING

  1. Öppnande av stämman
  2. Val av ordförande vid stämman
  3. Upprättande och godkännande av röstlängd
  4. Fastställande av dagordning
  5. Val av en eller två justeringsmän
  6. Prövning om stämman blivit behörigen sammankallad
  7. Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättelsen samt koncernredovisningen och koncernrevisionsberättelsen
  8. Verkställande direktörens anförande
  9. Beslut om
    a. fastställelse av resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen,
    b. dispositioner beträffande Bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen, samt
    c. ansvarsfrihet åt styrelseledamöterna och verkställande direktör.
  10. Fastställande av antalet styrelseledamöter och styrelsesuppleanter
  11. Val av styrelse
  12. Val av revisor
  13. Fastställelse av arvoden åt styrelse och revisorer
  14. Fastställande av principer för utseende av valberedning
  15. Styrelsen förslag till beslut om införande av ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram för nyckelpersoner
  16. Styrelsens förslag till beslut om bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission av aktier och/eller emission av teckningsoptioner och/eller konvertibler
  17. Styrelsens förslag till bemyndigande för styrelsen att företa smärre justeringar av beslut fattade vid stämman i samband med registrering hos Bolagsverket och Euroclear Sweden AB
  18. Avslutande av stämman

FÖRSLAG TILL BESLUT

Val av ordförande vid stämman (punkt 2)
Valberedningen föreslår att Mark Shay väljs till ordförande vid stämman.

Beslut om dispositioner beträffande Bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen (punkt 9b)
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att årets resultat och det balanserade resultatet behandlas enligt förslaget i årsredovisningen. Förslaget innebär att ingen utdelning ska ske.

Fastställande av antalet styrelseledamöter och styrelsesuppleanter (punkt 10)
Valberedningen föreslår att antalet styrelseledamöter ska minska från fem (5) till fyra (4) utan suppleanter.

Val av styrelse (punkt 11)
Valberedningen föreslår omval av Mark Shay, Christian Sahlén, Roland Fischer och Johanna Pynnä för tiden intill slutet av årsstämman 2027. Till styrelseordförande föreslås Mark Shay omväljas. Sukhwan Yun har meddelat valberedningen att han inte är tillgänglig för omval.

Val av revisor (punkt 12)
Valberedningen föreslår omval av Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (”PwC”) som revisor för tiden intill slutet av årsstämman 2027. PwC har meddelat avsikten att auktoriserade revisorn Johan Palmgren ska vara huvudansvarig revisor.

Fastställelse av arvoden åt styrelse och revisorer (punkt 13)
Stämman föreslås fastställa ett arvode till styrelsen om sammanlagt 900 000 SEK att fördelas med 300 000 SEK (oförändrat) till styrelsens ordförande och med 200 000 SEK (oförändrat) till var och en av styrelsens övriga ledamöter, samt att revisor erhåller ersättning enligt bok och godkänd räkning.

Fastställande av principer för utseende av valberedning (punkt 14)
Valberedningen föreslår stämman att besluta om följande principer för utseende av valberedning.

Valberedningen ska bestå av tre (3) ledamöter att utses av Bolagets till röstetalet tre största aktieägare. Bolagets styrelseordförande ska vara adjungerad till valberedningen.

De till röstetalet tre största aktieägarna ska fastställas på grundval av en av Euroclear Sweden AB tillhandahållen förteckning över registrerade aktieägare per den sista handelsdagen i september och dessa kommer snarast därefter att kontaktas av Bolagets styrelseordförande.

För det fall någon av de tre största aktieägarna väljer att avstå från sin rätt att utse ledamot i valberedningen, eller inte inom en vecka efter ovannämnda kontakt lämnar besked, övergår rätten till den aktieägare som därnäst har det största aktieinnehavet per nämnda datum. Namnen på valberedningsledamöterna och namnen på de aktieägare som utsett dem ska offentliggöras så snart valberedningen formerats, dock senast sex månader innan datum för årsstämman.

Valberedningens mandattid ska sträcka sig fram till dess en ny valberedning utses. Ordförande i valberedningen ska, om inte ledamöterna enas om annat, vara den ledamot som utsetts av den till röstetalet största aktieägaren.

Valberedningen ska kvarstå oförändrad med mindre än att,

(i) en ledamot önskar avgå i förtid, varvid en sådan begäran ska skickas till valberedningens ordförande (eller för det fall det är ordföranden som önskar avgå, till annan ledamot i valberedningen) och mottagandet innebär att begäran har blivit verkställd,

(ii) en nominerande aktieägare önskar ersätta den av aktieägaren utsedda ledamoten i valberedningen med en annan person, varvid en sådan begäran (innehållande de två relevanta namnen) ska skickas till valberedningens ordförande (eller för det fall det är ordföranden som ska ersättas, till annan ledamot i valberedningen) och mottagandet innebära att begäran har blivit verkställd,

(iii) en nominerande aktieägare säljer hela eller delar av sitt aktieinnehav i Bolaget så att aktieägaren inte längre är till röstetalet en av de tre största aktieägarna, varvid en ny ledamot ska utses enligt samma principer som ovan, eller

(iv) valberedningen i sitt fria val bestämmer att erbjuda icke tillsatta platser i valberedningen till aktieägare eller personer utsedda av aktieägare för att valberedningen därigenom ska återspegla ägarbilden i Bolaget. Om ledamot lämnar valberedningen innan dess arbete är slutfört, ska valberedningen utse ny ledamot enligt principerna ovan, men med utgångspunkt i Euroclear Sweden AB:s utskrift av aktieboken snarast möjligt efter det att ledamoten lämnat sin post. Ändring i valberedningens sammansättning ska omedelbart offentliggöras.

Inget arvode ska utgå till ledamöterna för deras arbete i valberedningen. Vid behov ska Bolaget kunna svara för skäliga kostnader för valberedningens arbete samt för externa konsulter som av valberedningen bedöms nödvändiga för att valberedningen ska kunna fullgöra sitt uppdrag.

Valberedningen ska lägga fram förslag i nedanstående frågor inför årsstämma:

(i) förslag till stämmoordförande,

(ii) förslag till styrelseledamöter,

(iii) förslag till styrelseordförande,

(iv) förslag till styrelsearvoden med uppdelning mellan styrelsens ordförande och övriga ledamöter samt eventuell ersättning för utskottsarbete,

(v) förslag till revisor eller revisorer samt förslag till arvode för Bolagets revisor, samt

(vi) förslag till riktlinjer för tillsättande av valberedning.

Styrelsen förslag till beslut om införande av ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram för nyckelpersoner (punkt 15)

Styrelsen föreslår att stämman beslutar att införa ett långsiktigt teckningsoptionsbaserat incitaments-program för nyckelpersoner i Impact Coatings-koncernen (”Teckningsoptionsprogram 2026/2029:1”), genom (A) beslut om emission av teckningsoptioner av serie 2026/2029:1 till Bolaget och (B) beslut om godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner av serie 2026/2029:1 från Bolaget till nyckelpersoner i koncernen, enligt nedan.

Styrelsens förslag till beslut under (A) och (B) nedan utgör ett sammantaget förslag och ska fattas som ett beslut.

Styrelsen bedömer att det förslagna programmet kan få en positiv inverkan på Bolagets utveckling. Det huvudsakliga syftet med införande av programmet är att sammanlänka nyckelpersonernas intressen med aktieägarnas intressen för att främja långsiktigt värdeskapande. Programmet bedöms vidare underlätta för Bolaget att rekrytera och behålla nyckelpersoner.

(A) Förslag till beslut om emission av teckningsoptioner av serie 2026/2029:1

Styrelsen föreslår att stämman beslutar att emittera högst 300 000 teckningsoptioner av serie 2026/2029:1 på följande villkor:

1. Med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt får teckningsoptionerna endast tecknas av Bolaget med rätt och skyldighet för Bolaget att överlåta teckningsoptionerna till nyckelpersoner i koncernen i enlighet med vad som framgår av förslaget under (B) nedan. Bolaget ska inte ha rätt att förfoga över teckningsoptionerna på annat sätt än vad som framgår av förslaget under (B) nedan.

2. Skälen till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att teckningsoptionerna ska användas inom ramen för Teckningsoptionsprogram 2026/2029:1.

3. Teckningsoptionerna ska emitteras vederlagsfritt till Bolaget.

4. Teckning av teckningsoptioner ska ske på en separat teckningslista senast den 10 juni 2026. Styrelsen ska äga rätt att förlänga teckningstiden.

5. Varje teckningsoption berättigar till teckning av en ny aktie i Bolaget mot kontant betalning till en teckningskurs som motsvarar 150 procent av den volymvägda genomsnittliga betalkursen för Bolagets aktie på Nasdaq First North Growth Market under tio handelsdagar som avslutas tre bankdagar före sista dag för teckning enligt punkten A 4 ovan. Den sålunda framräknade teckningskursen ska avrundas till närmaste hela öre, varvid 0,5 öre ska avrundas uppåt. Teckningskursen får dock aldrig understiga aktiens kvotvärde. Vid teckning av aktier ska den del av teckningskursen som överstiger de tidigare aktiernas kvotvärde tillföras den fria överkursfonden.

6. Teckningsoptionerna får utnyttjas för teckning av aktier under perioden fr.o.m. den 14 juni 2029 t.o.m. den 30 augusti 2029. Styrelsen ska äga rätt att förlänga teckningsperioden för det fall någon teckningsoptionsinnehavare är förhindrad att teckna aktier under den perioden på grund av insider- eller marknadsmissbrukslagstiftning.

7. Aktie som tillkommer genom teckning med utnyttjande av teckningsoption medför rätt till vinstutdelning första gången på den avstämningsdag för utdelning som infaller närmast efter det att teckningen verkställts.

8. De fullständiga villkoren för teckningsoptionerna framgår av villkor för teckningsoptioner av serie 2026/2029:1, vilka kommer att hållas tillgängliga hos Bolaget och på Bolagets webbplats senast den 30 april 2026 (”Optionsvillkoren”). Som framgår av Optionsvillkoren kan teckningskursen liksom det antal aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av komma att omräknas vid fondemission, sammanläggning eller uppdelning av aktier, nyemission, emission av teckningsoptioner eller konvertibler, samt i vissa andra fall. Vidare kan tidpunkten för utnyttjandet av teckningsoptionerna komma att tidigareläggas och senareläggas i vissa fall.

9. Om emissionen fulltecknas, samtliga teckningsoptioner överlåts till nyckelpersoner i koncernen i enlighet med vad som framgår av förslaget under (B) nedan och samtliga teckningsoptioner utnyttjas för teckning av aktier, kommer Bolagets aktiekapital att öka med 37 500 kronor (med förbehåll för den ändring som kan föranledas av eventuell omräkning enligt Optionsvillkoren).

10. Styrelsen, eller den styrelsen därtill förordnar, bemyndigas att vidta de smärre formella justeringar i emissionsbeslutet som kan visa sig erforderliga i samband med registrering av beslutet hos Bolagsverket eller, i förekommande fall, Euroclear Sweden AB.

(B) Förslag till beslut om godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner av serie 2026/2029:1

Styrelsen föreslår att stämman beslutar att godkänna att Bolaget, inom ramen för Teckningsoptionsprogram 2026/2029:1, överlåter högst 300 000 teckningsoptioner av serie 2026/2029:1 till nyckelpersoner i koncernen på följande villkor:

1. Rätt att förvärva teckningsoptioner från Bolaget ska tillkomma nyckelpersoner i koncernen enligt nedan:

(a) verkställande direktören för Bolaget (1 person) ska erbjudas att förvärva högst 75 000 teckningsoptioner;

(b) övriga permanenta medlemmar i koncernledningen och regionpresidenter (upp till 8 personer) ska erbjudas att förvärva högst 37 500 teckningsoptioner var; och

(c) övriga nyckelpersoner i koncernen (upp till 16 personer), ska erbjudas att förvärva högst 15 000 teckningsoptioner var.

Om det totala antalet teckningsoptioner som anmälningar avser överstiger det antal teckningsoptioner som finns att fördela, ska teckningsoptionerna fördelas mellan de nyckelpersoner som har anmält sig för förvärv av teckningsoptioner. Fördelningen ska ske pro-rata i förhållande till det antal teckningsoptioner som var och en av dem har haft rätt att anmäla sig för förvärv av.

2. Teckningsoptionerna ska överlåtas till ett pris (premie) som motsvarar teckningsoptionens marknadsvärde vid tidpunkten för överlåtelsen. Beräkning av teckningsoptionens marknadsvärde ska göras av People & Corporate Performance AB, som oberoende värderingsinstitut, med tillämpning av Black & Scholes värderingsmodell.

3. Anmälan om förvärv av teckningsoptioner ska ske på särskild anmälningssedel senast den 10 juni 2026. Styrelsen ska äga rätt att förlänga anmälningstiden.

4. Betalning för teckningsoptioner som förvärvas ska erläggas senast den 16 juni 2026. Betalningen ska erläggas kontant genom insättning på av Bolaget anvisat bankkonto. Styrelsen ska äga rätt att förlänga betalningstiden.

5. Förutsättningar för att få förvärva teckningsoptioner från Bolaget är (i) att nyckelpersonen vid tidpunkten för förvärvet är anställd i koncernen eller anlitad som konsult av bolag i koncernen och att anställningen eller konsultavtalet inte har sagts upp, (ii) att förvärv av teckningsoptioner lagligen kan ske samt (iii) att nyckelpersonen vid tidpunkten för förvärvet har träffat ett avtal med Bolaget, vilket bl.a. innehåller en förköpsrätt för Bolaget för det fall nyckelpersonen önskar överlåta eller på annat sätt avyttra sina teckningsoptioner och en rätt för Bolaget att återköpa teckningsoptionerna, eller vissa av dem, om nyckelpersonens anställning eller konsultuppdrag upphör. Återköpsrätt ska dock inte gälla när konsultuppdrag upphör om nyckelpersonen samtidigt blir anställd i koncernen. Styrelsen ska äga rätt att göra de rimliga anpassningar av villkoren i avtalet som bedöms lämpliga eller ändamålsenliga till följd av lokala civilrättsliga eller skatterättsliga regler eller administrativa förhållanden.

6. Teckningsoptioner av serie 2026/2029:1 som inte överlåts till nyckelpersoner i koncernen, liksom teckningsoptioner av serie 2026/2029:1 som, i förekommande fall, senare återköps, får makuleras.

Utspädning

Per dagen för detta förslag finns det 105 219 343 aktier i Bolaget.

Om samtliga teckningsoptioner som kan ges ut inom ramen för Teckningsoptionsprogram 2026/2029:1 (teckningsoptioner av serie 2026/2029:1) tecknas, överlåts och utnyttjas för teckning av aktier kommer antalet aktier och röster i Bolaget att öka med 300 000 (med förbehåll för eventuell omräkning enligt Optionsvillkoren), vilket motsvarar en utspädning om ca 0,28 procent av antalet aktier och antalet röster i Bolaget.

Utspädningseffekter har beräknats såsom antalet tillkommande aktier och röster i förhållande till antalet befintliga jämte tillkommande aktier och röster.

Preliminär värdering, kostnader och effekter på nyckeltal

People & Corporate Performance AB har gjort en preliminär värdering av marknadsvärdet på en teckningsoption av serie 2026/2029:1 med tillämpning av Black & Scholes värderingsmodell. Baserat på en antagen aktiekurs om 2,10 kronor vid utställandet av teckningsoptionerna, en antagen teckningskurs om 3,15 kronor vid utnyttjandet av dessa, en löptid om 3,2 år, en antagen volatilitet om 37,5 procent, en riskfri ränta om 2,34 procent samt full kompensation genom omräkning vid eventuell utdelning under löptiden, har marknadsvärdet på en teckningsoption av serie 2026/2029:1 beräknats till 0,327 kronor. Vid överlåtelse av teckningsoptioner till nyckelpersonerna kommer marknadsvärdet att fastställas baserat på uppdaterade antaganden och då kända parametrar.

Då teckningsoptionerna ska förvärvas av nyckelpersonerna till marknadsvärde, bedöms Teckningsoptionsprogram 2026/2029:1 inte föranleda några kostnader för Bolaget såvitt avser nyckelpersoner bosatta i Sverige. När det gäller nyckelpersoner som är bosatta i andra länder än Sverige (ett fåtal personer) beräknas programmet föranleda kostnader för Bolaget i form av sociala avgifter. Kostnaderna för sociala avgifter beror på hur många teckningsoptioner som nyckelpersoner bosatta i andra länder än Sverige förvärvar och utnyttjar för teckning av aktier, marknadsvärdet på Bolagets aktie vid tidpunkten för utnyttjandet av teckningsoptionerna år 2029 och vilka procentsatser som gäller för sociala avgifter i de olika länderna vid den tidpunkten. Om samtliga nyckelpersoner bosatta i andra länder än Sverige förvärvar det antal teckningsoptioner som motsvarar deras maximala tilldelning och utnyttjar dem för teckning av aktier, beräknas kostnaderna för sociala avgifter, vid en antagen aktiekurs om 5,25 kronor vid tidpunkten för utnyttjandet av teckningsoptionerna (vilket motsvarar 2,5 gånger antagen aktiekurs vid utställandet) och oförändrade procentsatser för sociala avgifter i de olika länderna, att uppgå till ca 65 000 kronor. Då de kostnader som kan uppkomma för Bolaget beräknas bli små, föreslår styrelsen inte att några säkringsåtgärder vidtas för att säkra Bolagets exponering mot de kostnader som kan uppkomma.

Teckningsoptionsprogram 2026/2029:1 kommer att ha en marginell effekt på Bolagets nyckeltal.

Övriga incitamentsprogram

Det finns tre utestående långsiktiga incitamentsprogram i Bolaget sedan tidigare – Teckningsoptionsprogram 2024/2027:1 och Teckningsoptionsprogram 2024/2027:2, beslutade om på en extra bolagsstämma 2024, riktat till nyckelpersoner och till en styrelseledamot, samt Teckningsoptionsprogram 2025/2028:1, beslutat om på årsstämman 2025, riktat till nyckelpersoner. Det finns 703 898 utestående teckningsoptioner i Teckningsoptionsprogram 2024/2027:1 och 2024/2027:2, där varje teckningsoption berättigar till teckning av en aktie i Bolaget under perioden fr.o.m. den 1 november 2027 t.o.m. den 10 december 2027 till en teckningskurs om 6,52 kronor. Det finns 254 000 utestående teckningsoptioner i Teckningsoptionsprogram 2025/2028:1, där varje teckningsoption berättigar till teckning av en aktie i Bolaget under perioden fr.o.m. den 15 juni 2028 t.o.m. den 31 augusti 2028 till en teckningskurs om 4,77 kronor.

Beredning av förslaget

Förslaget till beslut har beretts av styrelsen i samråd med externa rådgivare.

Majoritetskrav

För giltigt beslut i enlighet med förslaget krävs att beslutet biträds av aktieägare med minst nio tiondelar av såväl de avgivna rösterna som de aktier som är företrädda vid stämman.

Styrelsens förslag till beslut om bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission av aktier och/eller emission av teckningsoptioner och/eller konvertibler (punkt 16)
Styrelsen föreslår att stämman fattar beslut om att styrelsen bemyndigas att, intill tiden för nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen och med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, fatta beslut om nyemission av aktier och/eller emission av teckningsoptioner och/eller konvertibler.

Det totala antalet nyemitterade aktier och det antal aktier som kan komma att tillkomma genom utbyte av konvertibler eller nyteckning av aktier med stöd av teckningsoptioner ska sammanlagt kunna uppgå till högst tio (10) procent av det totala antalet utestående aktier i Bolaget vid tidpunkten då styrelsen först utnyttjar bemyndigandet.

Emission med stöd av bemyndigandet ska kunna genomföras som kontant-, apport- eller kvittningsemission. Emission får endast ske till marknadsmässigt pris.

Skälet till avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt är att Bolaget ska kunna anskaffa kapital på för Bolaget gynnsamma villkor samt vid förvärv av företag eller annan egendom kunna erlägga betalning med Bolagets aktier.

För giltigt beslut enligt denna punkt fordras att beslutet biträds av aktieägare med minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.

Styrelsens förslag till bemyndigande för styrelsen att företa smärre justeringar av beslut fattade vid stämman i samband med registrering hos Bolagsverket och Euroclear Sweden AB (punkt 17)
Stämman föreslås bemyndiga styrelsen eller den styrelsen utser att företa smärre justeringar av besluten fattade vid stämman för det fall behov skulle uppstå vid registreringen hos Bolagsverket eller Euroclear Sweden AB.

UPPLYSNINGAR, HANDLINGAR OCH ANTAL AKTIER OCH RÖSTER

Styrelsen och VD ska, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för Bolaget, lämna upplysningar om dels förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen, dels förhållanden som kan inverka på Bolagets eller annat koncernbolags ekonomiska situation.

Redovisningshandlingar, revisionsberättelse samt styrelsens och aktieägares fullständiga förslag till beslut enligt ovan kommer att hållas tillgängliga hos Bolaget och på Bolagets webbplats www.impactcoatings.com senast torsdagen den 30 april 2026. Dessa handlingar kommer även kostnadsfritt att skickas till aktieägare som så begär och lämnar sin postadress.

Vid tidpunkten för utfärdandet av denna kallelse är det totala antalet aktier och röster i Bolaget
105 219 343 stycken.

BEHANDLING AV PERSONUPPGIFTER

För information om hur dina personuppgifter behandlas, vänligen se https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf
___________________________
Linköping i april 2026
Impact Coatings AB (publ)
Styrelsen

Impact Coatings AB (publ) har erhållit order på en INLINECOATER™ IC500 från en koreansk leverantör av vågledarantenner till fordonsradar för förarstöd och autonom körning. PVD-systemet ska användas för att belägga ledande metallskikt på formsprutade antenner av plast. Systemleveransen är planerad att ske under det tredje kvartalet 2026. Ordervärdet är i storleksordningen 1,5 miljoner EUR.

”Vi är stolta att välkomna en ny systemkund och vi ser fram emot ett starkt samarbete och att tillsammans leverera högkvalitativa produkter till deras välrenommerade partners inom fordonsindustrin”, säger Jonas Nilsson, vd för Impact Coatings. ”Korea är en allt viktigare marknad med tanke på dess stora fordonsindustri, vilken passar väl ihop med våra kostnadseffektiva och hållbara metalliseringslösningar.”

Kunden är en tillverkare och leverantör av RF-produkter i millimetervågsbandet, bland annat 77 GHz 3D-vågledarantenner för fordonsradar. Vågledarantenner används av tier-1-leverantörer i system för förarstöd och autonom körning.

INLINECOATER™ IC500-systemet kan användas för att applicera ledande metaller, metallegeringar och multilagerbeläggningar på vågledarantenner. Systemdesignen möjliggör hög kvalitet och simultan dubbelsidig metallisering av de plana plastkomponenterna.